Abstrakty o ekológii v dou. Lekcia ekológie v seniorskej skupine „cesta kvapky“. Sledovanie filtrov

Účel: formovanie emocionálneho pozitívneho postoja k svetu a prírode; rozvoj sociálnych zručností: schopnosť pracovať v skupine, vyjednávať, brať do úvahy názor partnera, ako aj obhajovať svoj názor.Rozvoj logického myslenia, fantázie, aktivizácia a obohacovanie slovnej zásoby detí, podstatných mien, prídavných mien, slovies na tému vyučovacej hodiny.systematizácia a spresňovanie predstáv o vlastnostiach vody a vzduchu.

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

Abstrakt lekcie o ekológii

v staršej skupine materskej školy

"Buď priateľom prírody."

Cieľ:

Vzdelávacie: formovať emocionálny pozitívny vzťah k svetu a prírode; rozvíjať sociálne zručnosti: schopnosť pracovať v skupine, vyjednávať, brať do úvahy názor partnera, ako aj obhajovať svoj názor.

vyvíja sa: Rozvíjať logické myslenie, predstavivosť, aktivizovať a obohacovať slovnú zásobu detí, podstatné mená, prídavné mená, slovesá na tému vyučovacej hodiny.

Vzdelávacie:systematizovať a objasňovať predstavy o vlastnostiach vody a vzduchu.

Materiál: poháre, voda, mlieko, džús a drobné hračky, kryštálový cukor, piesok, trubičky, štetce, farby.

Priebeh kurzu.

Vychovávateľ: Naša planéta je spoločným domovom. A žijeme v ňom dlhé roky. Ale ako každý vie, musíme chrániť tento dom. Čo je planéta Zem? (odpovede detí)

Vychovávateľ: Áno, sú to rieky, lesy, polia, obloha, slnko, zvieratá; teda všetko, čo nie je vyrobené ľudskou rukou. A súčasťou prírody je aj človek. A k prírode patrí aj najmenší chrobáčik. Príroda živí človeka, oblieka, učí, dáva všetko potrebné pre život. Vypočujte si tú báseň (učiteľ číta).

Múdra príroda nás učí v každom ročnom období

Vtáky sa učia spievať. Pavúk - trpezlivosť

Včely na poli a v záhrade nás učia pracovať

A okrem toho, v ich práci je všetko spravodlivé,

Odraz vo vode nás učí pravdovravnosti

Sneh nás učí čistote, slnko láskavosti

A so všetkou nesmiernosťou učí skromnosti.

Slnko: Chlapci, čím dýchame?

deti: Vzduch, kyslík.

Vychovávateľ: A aký je vzduch? (Deti: špinavé a čisté.) Je vzduch vždy čistý?

Deti: Nie.

Vychovávateľ: Kde nájdete čistý vzduch?

deti: V lese, na mori, v horách.

Vychovávateľ: Kde nájdete špinavý vzduch?

deti : Vo veľkých mestách, kde je veľa áut a tovární.

Vychovávateľ: A čo sa pre to dá urobiť. Aký by bol vzduch čistý?

deti: Zasaďte stromy, nasaďte filtre na potrubia tovární.

Slnko: Povedzte mi chlapci, počujeme vzduch a kedy ho počujeme?

deti: Môžeme to počuť, keď fúka vietor.

Hra. "Vietor".

pozor na vietor

Vyšiel z brány

Zaklopal na okno

Bežal cez strechu

Hralo sa málo

konáre čerešne vtáčej,

za niečo pokarhal

Vrabce známych

A veselo sa narovnávať

mladé krídla

odletel niekam

V destilácii s prachom.

Slnko: Povedz. Môžeme vidieť vzduch?

Deti: nie.

Slnko: A navrhujem, aby ste urobili experiment, kde môžeme vidieť vzduch a počuť ho.

Skúsenosť: Vezmite pohár vody a slamky spod šťavy. Skúmavky ponorte do pohára vody a pomaly fúkajte do skúmavky. Vysvetlite, že bubliny sú vzduch a my to vidíme. Potom fúkame rôznou silou, aby sme počuli vzduch. Vlastnosti vzduchu sú pohyb s rôznou silou.

Vychovávateľ: Chlapci, teraz mi povedzte, kto potrebuje vzduch? (odpovede detí)

Vychovávateľ: Čo by sa stalo, keby na Zemi bol len špinavý vzduch? (Odpovede detí.)

Fizminutka.

Na poli vyrástli stromy.

Je dobré rásť zadarmo! (usrknutie – ruky do strán)

Všetci starnú

Siahnúť k nebu, k slnku. (upit, ruky hore, postaviť sa na prsty)

Tu fúka veselý vietor,

Vetvy sa okamžite zakývali (deti mávajú rukami)

Dokonca aj hrubé kmene

Sklonil sa k zemi. (predklony)

Sprava-doľava, dozadu-dopredu -

Takže vietor ohýba stromy. (nakláňa sa doprava-doľava, dopredu-dozadu)

Otáča ich, obracia ich.

Ale kedy bude zvyšok? (rotácia trupu)

Vietor utíchol. Mesiac vyšiel.

Nastalo ticho. (deti sedia pri stoloch)

Vychovávateľ: A bez ktorých človek nemôže žiť. (odpovede detí). Teraz si vypočujte báseň.

Počuli ste už o vode?

Hovorí sa, že je všade!

V kaluži, v mori, v oceáne

A pri kohútiku.

Ako cencúľ zamrzne

Vkráda sa do lesa s hmlou.

Na sporáku nám to vrie.

Para kanvice syčí,

Bez nej sa nemôžeme umyť

Nejedzte, nepite!

Dovolím si povedať:

Bez vody sa nedá žiť!

Vychovávateľ: Kde a čo, deti, videli ste dnes vodu? (v interiéri, exteriéri). Prečo potrebujeme vodu, ako ju používame? (Pijeme, umývame si ruky, kúpeme sa, perieme, umývame podlahu, zalievame kvety.)

Deti, zamyslite sa, odkiaľ sa berie voda z kohútika? Túto vodu používame každý deň, ale stále tečie a tečie, nikdy nekončí. Kohútik je voda z rieky. Kvapôčky, ktorými si umývame ruky, prešli dlhú cestu. Najprv plávali v rieke, potom ich muž poslal do potrubia.

S vodou, deti, treba zaobchádzať opatrne, nenechávajte zbytočne otvorené kohútiky.

Ako sa rodí rieka? Chceš vedieť? (pozve ho, rozloží najširší a najdlhší modrý pás látky) Na zemi je veľa rôznych riek, veľkých i malých, všetky niekam tečú. Veľká rieka je vytvorená z mnohých malých riek a potokov. Chcete si vytvoriť vlastnú veľkú rieku? Najširší a najdlhší pás látky sa zmení na hlavnú rieku, zvyšok (možno použiť saténové stuhy) na potoky. Usporiadajte modré stuhy takto. Aby sa potoky vlievali do veľkej rieky. Toľko vody. Ale musíme sa o to postarať, dokonca ani kohútiky by nemali zostať otvorené.

Vychovávateľ: čo je voda? Aké má vlastnosti? Aby sme to zistili, sadneme si na svoje miesta.

Skúsenosť #1 "Voda nemá zápach."

Pozvite deti, aby ovoňali vodu a povedali. Ako vonia (alebo vôbec nevonia). Nechajte ich znova a znova čuchať, kým si nie sú istí, že necítia žiadny zápach. Zdôraznite však, že voda z vodovod môže mať zápach, pretože je čistený špeciálnymi látkami, aby bol bezpečný pre vaše zdravie.

Skúsenosť #2 "Výbery nemajú chuť."

Vyzvite deti, aby vyskúšali vodu cez slamku. Otázka: Má to chuť?

Deti veľmi často s istotou hovoria, že voda je veľmi chutná. Pre porovnanie im dajte ochutnať mlieko alebo džús. Ak nie sú presvedčení, nech vodu ochutnajú ešte raz. Musíte im dokázať, že voda nemá chuť. Faktom je, že deti často od dospelých počúvajú, že voda je veľmi chutná. Vysvetlite, že keď je človek veľmi smädný, pije vodu s potešením a na vyjadrenie svojho potešenia hovorí: „Aká lahodná voda“, hoci ju v skutočnosti necíti.

Skúsenosť #3 "Voda je priehľadná."

Pred deťmi sú dva poháre: jeden s vodou, druhý s mliekom. Do oboch pohárov vložte hračku od Kinder. V ktorom z pohárov je to viditeľné a v ktorých nie? Pred nami je mlieko a voda, v pohári vody vidíme hračku, ale nie v pohári mlieka. Záver: voda je číra, ale mlieko nie.

Skúsenosť č.4 "Niektoré látky sa rozpúšťajú vo vode, zatiaľ čo iné nie."

Do jedného z nich naberte dva poháre vody, deti si dajú obyčajný piesok a pokúsia sa ho premiešať lyžičkou. Čo sa stane? Rozpustil sa piesok alebo nie? Vezmite ďalší pohár a nalejte do neho lyžicu kryštálového cukru, premiešajte. čo sa stalo teraz? V ktorom z pohárov sa piesok rozpustil?

Výsledok experimentu: voda je jedna z najúžasnejších látok. Má veľa vlastností: priehľadnosť, nemá chuť a vôňu, je rozpúšťadlom.

Vychovávateľ: Chlapci, čo nové sme sa dnes dozvedeli o vode? (odpovede detí). Vy a ja sme malá čiastočka tejto povahy, preto sa jednoducho musíme postarať o všetko živé, postarať sa o našu planétu Zem.


Sekcie: Práca s predškolákmi

Obsah programu:

1. Vytvárať predstavy o kolobehu vody v prírode.

2. Naučiť schopnosť vytvárať vzťahy príčina-následok.

3. Pestujte úctu k vode.

Materiál: herná postava - Kapitoshka; umývadlo s vodou; Priehľadné poháre na vodu; "malí muži" (TRIZ); sklo; obraz kolobehu vody v prírode.

Modely:"malí muži" (TRIZ); pravidlá ochrany vody.

Prípravné práce:

Pozorovanie mrakov, snehu, ľadu. Čítanie literárnych diel o vode. Didaktická hra „Cesta kvapky“.

Pokrok v lekcii

1. učiteľ: Dnes sa vydáme na cestu, hľadajme kvapku. Kde si myslíte, že by sa mohla skrývať? (Dohady detí sú vypočuté).

2. Poďme chlapi hľadať kvapku. Dohodnime sa, že ma sledujete. Obchod?

deti: Áno!

3. Pristúpime k veľkému kvetu. Kvapka vody vystrihnutá z papiera leží na kuse papiera. Učiteľ pristúpi k rastline a povie deťom: "Chlapci, pozrite sa, čo je na liste?". Jemne zatrasiem listom a kvapka mi spadne na ruku.

deti: Kvapôčka.

učiteľ: Chlapci, tá kvapka má asi aj meno. Ako sa voláš, maličká? (Dám si kvapku do ucha a hovorím za ňu)

učiteľ: Deti volajú kvapku Kapitoshka.

učiteľ: Čo tu robíte, kapitán?

Kapitoshka prišla navštíviť svoje malé sestričky, ktoré bývajú v našej škôlke.

učiteľ: Deti, ukážme Kapitoshke, kde žijú jej malé sestry.

(Deti vedú Kapitoshku a ukazujú tie miesta v skupine, kde je voda.)

Kapitoshka hovorí ďakujem chlapci. Bola rada za svoje sestry, že sa im u vás darí. Teraz vás všetkých pozývam na cestu. Ale pozrite sa na kvapku, je malá a my sme veľkí. Čo robiť?

Det:. Musíte sa stať rovnakým ako kvapôčka - malá.

učiteľ: A ako to môžeme urobiť?

deti: Spomeňte si na magický počítací rým – premena.

učiteľ (spolu s deťmi hovorí počítanie-premena):

Bezo mňa nebude more, oceán a rieka,
Aj tie mláky, v ktorých sa šteniatka plávajú.
Raz, dva, tri... Stali sa z nás kvapôčky.

učiteľ: Chlapci, Kapitoshka nás pozýva na cestu. Dokonca nám pripravila mapu. Veďte deti k obrázku.

Cesta kvapôčky (cyklus vody v prírode). Predstavte si, že sme prišli na breh vodnej nádrže a spoločne skočili do vody. A naša voda pozostáva z mnohých takýchto kvapôčok - sestier Kapitoshka. Prosím, príďte k stolu pre 4 osoby. Na stoloch máme malé jazierka. Ponoríme si ruky do vody. Pozrime sa, ako sa voda prelieva.

Chlapci, má voda farbu? (nie, voda je bezfarebná, priehľadná).

Privoňame, má voda vôňu? (celá odpoveď "Voda nemá zápach")

Má voda chuť? (voda nemá chuť)

(Deti spolu s Kapitoshkou zvažujú, ako sa voda prelieva, aká je priehľadná, berú ju do dlaní, sledujú, ako preteká medzi prstami.)

Rukoväte utierame obrúskami. Naša cesta pokračuje. Posaďte sa na stoličky

učiteľ: Deti, teraz nakreslíme kvapku s priateľkami. Chcete pomôcť? Deti (3 osoby) prídu ku mne. Ukážu nám kvapku a jej priateľky. Deti samostatne modelujú vodu na stole. Chlapci, súhlasíte s navrhovaným modelom? Teraz si predstavte, že ste malí ľudia. Ukážte nám kvapku so svojimi priateľkami.

Kapitoshka: Takto sa Kapitoshka hrala s kvapôčkami, frflala, ale slnko svietilo, hreje a kvapôčkové sestry sa jedna po druhej začínajú oddeľovať a stúpať do vzduchu. Teraz sú kvapôčky ľahké, lietajú stále vyššie (zobrazuje sa na obrázku).

učiteľ: Deti, pozrime sa, ako sa to naozaj stane - urobíme experiment. A namiesto slnka budeme mať kotlík. nalievam studená voda do čajníka. stalo sa nieco? (nie). A pripravili ste si uši a oči. Musíme nielen vidieť, ale aj počuť, čo sa stane. Zapnem kanvicu, ticho sedím, počúvam a pozorujem. Kanvica vrie, otváram veko.

Deti, čo počujete? (grgať, voda vrie).

Deti, videli ste niečo - dym, z kanvice ide para. Toto je jeden zo stavov vody (kvapalina, tuhá látka, para)

Anton, ako sa volá dym z čajníka? (para), Elya, pomenuj, čo ide z kanvice? (para).

Kde vzniká para? v kanvici sa pri zahriati voda meni na paru.

Má pár farbu? (nie, para je bezfarebná).

Má para zápach? (nie, para nemá zápach)

Chlapci, ako sa dá nazvať svetelná kvapka, ktorá vystúpila do neba (kvapôčka - parinka). Akí malí muži nám pomôžu stvárniť kvapôčku - dvojicu, povedzte mi.

učiteľ: Ukážme Kapitoshke, ako simulovať paru pomocou „malých ľudí“.

Výborne chlapci. A vedeli ste, že keď kvapôčky vystúpia, nezmiznú a nerozptýlia sa po oblohe, pretože vysoko od zeme nie je vzduch taký teplý, ako dýchame, ale oveľa chladnejší a kvapôčky sa opäť spájajú . Takto to dopadne…. Kapitoshka chce, aby sme hádali, a pripravila pre nás hádanku.

učiteľ:

1. Niekde pláva biela vata.
Čím je vlna nižšia, tým je dážď bližšie. (Oblak.)

Mraky sa spájajú a vytvára sa to, čo sa skrýva v hádanke.

2. Kto sa vznáša na oblohe
V čiernom klobúku až po obočie?
Kto nesie vodu po oblohe?
Povedz mi, ponáhľaj sa! (Cloud)

Kapitoshka:

Žije v moriach a riekach
Často však letí po oblohe.
A keď ju lietanie omrzí, opäť spadne na zem (kvapka)

A kto vie, o čom je táto hádanka?

deti: O vode.

učiteľ: Urobme experiment, aby sme potvrdili, že hádanka je správna.

Deti si opäť sadli okolo stola, kde robili pokus s premenou vody na paru. Prvá časť pokusu sa opakuje: v banke sa zohreje voda, privedie sa do varu, deti pozorujú paru, potom sa kúsok od hrdla banky privedie priehľadné sklo. Dochádza k zahmlievaniu skla (oblak), potom sa pohár vyberie z hrdla banky a deti sledujú, ako sa pohár ochladzuje a kvapkajú kvapky (dážď).

Kapitoshka: Pozri sa na obrázok. Vidíte, že oblaky stmavli, oťaželi, začalo pršať - sú to malé kvapôčky vody. Kvapky vody padali na zem – polievali rastliny, umývali lístie a cestičky, polievali vodou rieky a jazerá. Rieky priniesli svoje vody do mora a malé sestričky sa opäť stretli. Toto je letný obrázok, ale čo zima? Len namiesto kvapiek - dažďové kvapky, kvapky - snehové vločky. Deti, milujete moje sestry - snehové vločky?

deti: Áno. Poznáme veľa básní o snehu a snehových vločkách.

(Deti recitujú básne)

učiteľ: Chlapci, ako môžete ukázať snehovú vločku pomocou „malých mužov“. Deti sa približujú k sebe a držia sa za ruky. Potom sa ukážu na modeli.

Kapitoshka: Výborne chlapci. Kapitoshku si veľmi potešil. Je smutné, že sa s vami lúči, ale malé sestry naňho čakajú. Zbohom.

učiteľ: Deti, spomeňte si na hru „Journey of a Drop“, ktorú sme nedávno hrali. Koho navštívila naša kvapka? 1 dieťa pri tabuli ukazuje trasu cesty a hovorí, koho kvapôčka navštívila

deti: Kvapka, para, dážď, snehová vločka.

učiteľ: Cestovali sme s kvapkou v kruhu. V prírode sa táto cesta nazýva kolobeh vody. Voda preto v našich riekach, jazerách a moriach nemizne. Prechádza kruhom premien a opäť padá na Zem.

Nazvime našu spoločnú cestu: „Vodný cyklus“. Zamyslite sa a povedzte, je potrebné šetriť vodou? prečo? Čo sa stane, ak dôjde voda? Ako by sa malo šetriť vodou? Učiteľka deťom rozdáva modely ochrany vôd, diskutuje s deťmi.

Deti, Kapitoshka nám nechala kvapôčky papiera. Pripevnime ich na tie miesta skupiny, kde sa stretávame s vodou (kohútik, akvárium, rýchlovarná kanvica s vodou, kanvy na polievanie kvetov). Učiteľka upozorňuje deti na to, že okolo je veľa modrej.

Deti, pozrime sa, čo naši hostia vedia o vode. Položme im niekoľko hádaniek. Milí hostia, deti si pripravili hádanky a ponúkajú vám nájsť odpovede.

Kde je najlepšia voda? (Na jar). Deti liečia hostí pramenitou vodou a samy pijú.

Hádanky pre hostí triedy

1. Je bez rúk, dokázal sa vymaniť zo zeme bez nôh.
V lete, vo veľkých horúčavách, nám dáva ľadovo studenú vodu. (Jar)

2. Bez dosiek, bez osí, most cez rieku je hotový.
Most ako modré sklo! Šmykľavé, zábavné, ľahké! (ľad)

3. Bežím ako rebrík, zvoním na kamienkoch,
Už z diaľky ma spoznáte podľa piesne. (Potok)

4. Lietajú bez krídel, bežia bez nôh, plávajú bez plachty. (oblaky)

5. Stuha pod holým nebom sa trochu chveje vo vánku.
Úzky hrot je na jar a široký je v mori. (rieka)

Literatúra

Ryzhova N.A. Magická voda. Edukačný a metodický súbor o ekologickej výchove detí predškolského veku. - M .: LINKA - PRESS, 1997. (Seriál "Náš domov - príroda")

Téma: "Ako rastie všetko živé?"

Cieľ: oboznámiť deti s charakteristickými štádiami vývoja živých organizmov; k záveru, že my – ľudia – sme súčasťou Prírody, že rast a vývoj živých predmetov si vyžaduje to isté: vodu, svetlo, vzduch, výživu, lásku a úctu k druhým.

Pokrok v lekcii

Učiteľ vyzve deti, aby si prezreli fotografie malých detí.

Kto je na týchto fotkách?

Ste teraz ako tieto deti?

ako si sa zmenil? (Stali sme sa veľkými, teraz máme väčšie oblečenie a topánky, dievčatá majú teraz dlhé vlasy. Teraz nosíme pančušky a džínsy namiesto šmykľaviek. Kedysi sme nevedeli chodiť, ale teraz beháme, skáčeme, bicyklujeme, atď.)

Čo ste sa ešte naučili? (Odpovede rôznych detí).

Chlapci, kým ste vyrastali, kto sa o vás staral? (Mama, otec, starý otec, stará mama).

Čo ste ešte potrebovali okrem lásky a náklonnosti dospelých? (Musel som kŕmiť deti, piť ...)

Čím si bol kŕmený? (Kaša, kefír, mlieko, mäso, polievka, džúsy, ovocie atď.)

Čo ešte potrebuje dieťa, aby vyrastalo zdravo? (Chôdza na vzduchu, vyhrievanie sa na slnku, kúpanie dieťaťa, temperovanie atď.)

Kto to všetko urobil? (Matka otec...)

Je to tak, chlapci, najdôležitejšia je láska vašich blízkych, je veľmi potrebná pre všetky malé deti.

Záver (schéma je položená na koberci):

dojča ⇒ dieťa v predškolskom veku ⇒ mládež ⇒ muž

Chlapci, ukázalo sa, že pre ľudský rast a rozvoj je to potrebné (je uvedený diagram):

Takto sa človek vyvíja a rastie.

Pozrite sa, čím ste boli, čím ste sa stali a čím budete.

Chlapci, kto má doma mačku?

Ktorá mačka, veľká alebo malá?

A čo je potrebné, aby mačiatko vyrástlo a zmenilo sa na veľkú mačku? (Kŕmte mliekom, mäsom, rybami. Choďte s mačkou po ulici, aby ste sa vyhrievali na slnku. Neurážajte mačku, nedráždite ju. Miluj mačku, staraj sa o ňu. Kúpaj ju, česaj jej srsť atď. )

Pozrime sa, rozložte diagram (schéma je rozložená):

slepé mačiatko ⇒ malé mačiatko ⇒ rastúce mačiatko ⇒ veľká mačka

Chlapci, ukázalo sa, že mačka potrebuje to isté pre rast a vývoj ako človek:

teplo + jedlo + voda + vzduch + láska k blízkym

(Vráťte sa k rozloženej schéme).

Teraz hádajte hádanku.

Vstáva za úsvitu

Spievanie na dvore

Hrebenatka na hlave.

Kto je to? (Kohútik.)

Chlapci, myslíte si, že kohút bol vždy taký veľký a krásny?

Kto vie, čo bol kohút predtým? (Malé kura.)

Presne tak, kuriatko sa vyliahlo z vajíčka a bolo takéto. (Schéma je stanovená.) Potom trochu vyrástol.

Čo bolo potrebné pre rast kurčaťa? (Musel som kŕmiť obilie, chodiť vonku, vyhrievať sa na slnku, dýchať čerstvý vzduch, vyhrievať sa pod krídlom mojej matky atď.)

Všetko je správne. Kuriatko postupne rástlo a zmenilo sa na veľkého krásneho kohúta.

Záver:

Chlapci, ukázalo sa, že pre rast a vývoj kurčaťa je potrebné to isté ako pre človeka a zviera:

teplo + jedlo + voda + vzduch + láska k blízkym

(Vráťte sa k rozloženej schéme.)

A kto sa stará o kuriatko? Koho lásku od blízkych potrebuje zo všetkého najviac? (Láska a starostlivosť o matku kuriatku. Zohrieva ho pod krídlom, chráni ho pred nepriateľmi atď.)

A teraz si zahráme hru „Sliepka a kurčatá“. Vy budete moje malé kuriatka a ja budem kuriatka. Veľmi ťa ľúbim a naučím ťa zaobstarať si vlastné jedlo – chytiť motýľa. Musíte skákať vysoko, byť obratní, pomáhať si krídlami a chvostom.

(Deti skáču na hudbu, behajú, chytajú motýľa pripevneného na palici.)

Takto sa dobre darilo mojim kurčatám! Boli malé, ale chodili na čerstvom vzduchu, vyhrievali sa na slnku, pili vodu v mláke, osviežovali sa jedlom - teraz vyrástli ... a zmenili sa na veľké a krásne sliepky a kohúty. (Deti napodobňujú chôdzu kurčiat a kohútov.)

Chlapi, pozri sa okolo seba, čo a kto ešte z našej skupiny rastie s nami? (korytnačka, papagáj, ryby, izbové rastliny...)

Áno, chlapci, ľudia, zvieratá, vtáky, ryby a rastliny - všetci sme obyvatelia Zeme. A všetci potrebujeme pre rast a rozvoj to isté: čistý vzduch, čistú vodu, teplo, jedlo, lásku k druhým.

Teraz hádajte, čo mi rinčí v krabici. Určte podľa zvuku. (V krabici sú fazule.)

Čo je toto? (Deti hádajú.)

Čo si myslíte, že je v krabici: živé alebo neživé?

Teraz zatvorte oči a skúste to rukami. Čo je toto? (Učiteľ rozdá fazuľu.)

Hladké, oválne, malé. Čo je toto?

Teraz otvor oči a pozri sa. Čo je toto? (Fazuľa.)

Čo treba urobiť, aby tvrdá fazuľa prežila? (Zasadiť do zeme, zaliať, postaviť na okno na slnko.)

Je to tak, ak chceme, aby toto semienko rástlo, oživíme ho. Klíčok pučí a rastie.

Chcete byť zrnkom?

Psychogymnastika "Zrno"

Predstavte si, že ste malé semienko. Sedíte hlboko v zemi. Zrazu ste cítili, že sa oteplilo. Natiahol si sa hore, zem sa rozdelila a tvoj výhonok bol voľný. Slnko ťa jemne ťahalo hore. Teplé lúče sa dotýkali tvojho stebla, vánok ťa kýval jedným a druhým smerom. Chceli ste roztiahnuť svoje mladé zelené listy. Slnko ťa jemne chytilo svojimi lúčmi za vrchol a ťahalo hore. Začali ste rásť vyššie a vyššie. A zrazu začalo pršať, začal si piť dažďovú vodu, stal si sa silným a veľkým. Tvoj púčik sa otvoril a ty si sa zmenil na krásny kvet. A boli ste šťastní, že žijete na tejto zemi, nadýchnite sa Čerstvý vzduch piť dažďovú vodu a vyhrievať sa v lúčoch zlatého slnka...

Chlapci, bavilo vás byť živým zrnkom?

Opýtajte sa svojej fazule, či chce ožiť a rásť.

(Deti sa rozprávajú so svojimi fazuľkami.)

Chlapci, zasaďme si fazuľu do zeme, budeme ju milovať, starať sa o ňu, polievať ju, hnojiť, bude sa tešiť zo života a bude nám robiť radosť.

(Deti pestujú fazuľu.)

Projekt GCD o environmentálnej výchove v skupine seniorov

"Zachráňme zvieratá a vtáky."

Súhrn priamych vzdelávacích aktivít

Vzdelávacia oblasť– vedomosti

Typ GCD: environmentálna výchova

Typ NOD: integrovaný

Téma GCD:"Zachráňme zvieratá a vtáky"

Cieľ: vytvorenie úplného obrazu ľudského poškodenia živého sveta planéty Zem.

Úlohy:

1. Vzdelávacie:

Dať deťom úplný obraz o „Červenej knihe“.

Zistite príčiny vyhynutia zvierat.

Formovať u detí ekologickú kultúru.

2. Vývoj:

Rozvíjať schopnosť logického myslenia, vyvodzovať závery, závery, rozvíjať komunikačné schopnosti.

3. Vzdelávacie:

Pestujte si starostlivý prístup a sympatie k voľne žijúcim živočíchom.

Zásady výchovy a vzdelávania

1. Vzdelávanie prostredníctvom interakcie

2. Princíp viditeľnosti

3. Zásada prístupnosti

4. Zásada systematickosti a dôslednosti

5. Princíp vedomia

Metódy výchovy a vzdelávania:

umelecké slovo

Povzbudzovanie a odsudzovanie

Herné situácie

verbálne

Vizuálne

Praktické

Formy organizácie: skupina.

Vzťah GCD s inými oblasťami vzdelávania:

„Sociálno – komunikatívna“, „Fyzická kultúra“.

Ocakavane vysledky: zvedavý a aktívny, fyzicky vyvinutý, má potrebné zručnosti a schopnosti.

Plán NOD:

1. Organizačný moment

2. Motivačná – cieľová fáza

3. Hlavné telo:

3.1 Diskusia „Staroveký svet“

3.2 Príbeh „Morské kravy“

3.5 Urobil. hra "Nájdi nebezpečné predmety"

3.6 Zažite „znečistenie vody“

3.8 Hra „Zobrazte povahu budúcnosti“

4. Zhrnutie

Pokrok GCD

1. Organizačný moment

Cieľ: Upútať pozornosť detí.

Učiteľ hovorí volanie:

Ahoj zlaté slnko!

Ahoj modrá obloha!

Ahoj drahá zem!

Dobrý deň, moji priatelia!

V. - Chlapci, pozrite sa, prosím, a povedzte mi, čo mám v rukách!

Deti dávajú pozor a reagujú.

V. - Správne, toto je zemeguľa - model našej planéty Zem.

Kto obýva našu planétu?

Áno, chlapci, naša planéta je obývaná svetom ľudí, svetom zvierat, zeleninový svet.

2. Motivačno-cieľová etapa

Úloha: motivovať deti pre nadchádzajúce aktivity, vytvárať emocionálne pozitívny prístup.

Otázka: Pred veľmi dávnou dobou vyzerala planéta Zem úplne inak ako teraz. A zvieratá boli veľmi odlišné.

Chcete lepšie spoznať staroveký svet planéty?

Pozývam vás na krátku cestu do minulosti. Nastúpte do nášho stroja času. (Roztočte zemeguľu)

Deti sú emocionálne aktívne. Deti sedia na stoličkách pred obrazovkou.

3. Hlavné telo

3.1 Diskusia „Staroveký svet“

Prezentácia starých zvierat.

V. - Predtým na planéte rástli úplne iné stromy, žili iné zvieratá: dinosaury, mamuty.

Otázka: Všetky tieto prastaré zvieratá vyhynuli. Prečo si myslíte, že vymreli? Začala sa doba ľadová, bola veľká zima, zvieratá stratili vodu a potravu. To viedlo k ich zániku.

3.2 Čítanie príbehu „Morské kravy“.

(prezentácia)

Úloha: dať deťom predstavu o morských kravách.

Čítanie príbehu "Morské kravy"

Pred mnohými rokmi stroskotala ruská loď neďaleko vzdialených neznámych ostrovov v Tichom oceáne.

Námorníci utiekli, no hrozilo im vyhladovanie. A potom videli, že pri pobreží plávajú obrovské morské živočíchy v celých kŕdľoch,

ako veľké veľryby. Boli mierumilovní a natoľko dôverčiví, že sa nechali dotknúť.

Jedli riasy a námorníci ich nazývali morské kravy. Mäso morských kráv sa ukázalo byť jemné a chutné, takže námorníci nezomreli od hladu.

Z trosiek rozbitej lode dokázali postaviť čln a odplávať domov.

Keď počuli o úžasných zvieratách, iní ľudia sa začali plaviť na tieto ostrovy a zásobili sa mäsom. Nikto však nepremýšľal o potrebe zachrániť morské kravy a za menej ako 30 rokov boli všetky zabité. Vedci dlho dúfali, že morské kravy sa stále niekde nachádzajú, hľadali ich, no nikdy ich nenašli.

Na Zemi nezostala ani jedna morská krava.

3.3 Vonkajšia hra „More sa bojí“

Úloha: rozvíjať aktivitu, predstavivosť.

V. - Chlapci, toto je veľmi smutný príbeh, vidím, že ste všetci smutní, chcem vás rozveseliť a pozvať vás do hry: musíte zobraziť postavu nejakého starovekého morského zvieraťa.

Deti plnia úlohu. Deti sú emocionálne aktívne.

3.4 Vysvetľujúci príbeh "Červená kniha"

Úloha: pokračovať v oboznamovaní sa s Červenou knihou.

Otázka: Chlapci, musíme sa vrátiť do našej doby, aby sme sa dozvedeli viac o tom, ako teraz žijú zvieratá. Posaďte sa v stroji času.

(Roztočte zemeguľu)

Ľudia zničili veľa druhov rôznych zvierat a vtákov. Niektorých zabili poľovníci alebo pytliaci. Ľudia stavajú veľké mestá a továrne na pôde, kde žijú zvieratá. Vtáky miznú pre krásne perie. Zmizlo aj veľa rastlín. Nakoniec si ľudia uvedomili, že zvieratá, vtáky, rastliny môžu úplne zmiznúť. Aby sa tomu zabránilo, vedci sa rozhodli pridať do Červenej knihy vzácne druhy živočíšneho sveta. Už o nej niečo málo viete. Pripomeňme si, čo je v ňom napísané? Prečo je červená?

Deti aktívne preukazujú svoje vedomosti

V. - Aj pre náš sverdlovský región je vypracovaná červená kniha. To znamená, že aj v našom regióne máme ohrozené druhy zvierat a vtákov.

V. - Navrhujem, aby ste sa pozreli na to, aké zvieratá už začínajú miznúť z našej planéty a sú uvedené v Červenej knihe Ruska. (Zobraziť snímky)

Otázka: Chlapci, ako a s akou pomocou môže človek ublížiť divej zveri a divej zveri?

Deti odpovedajú a vysvetľujú svoj výber.

3.5 Urobil. hra "Nebezpečné veci"

Úloha: upevniť znalosti o bezpečnostných pravidlách, predstavu o nebezpečných predmetoch.

Otázka: Teraz sa na obrazovke objavia obrázky, ak na obrazovke uvidíte nebezpečné predmety alebo akcie ľudí, pokrútite hlavou a ak to nebude nebezpečné, budete robiť drepy.

Deti plnia úlohu.

V. - Áno, je to tak. Pomocou všetkých týchto predmetov ľudia znečisťujú vodné útvary, moria, oceány, ktoré sú nevyhnutné pre život podmorských obyvateľov a vodného vtáctva. Na breh sa vyplavujú obrovské veľryby, delfíny. Vodné vtáctvo zabíja ropa a ropa, ktorá uniká z potopených lodí.

Ale čo je najdôležitejšie, tieto položky spôsobujú veľkú škodu aj samotnej osobe. Ak ľudia nedodržiavajú bezpečnostné pravidlá v lese, na cestách, vodných plochách, čoskoro budú tiež zaradení medzi ohrozené druhy. Vymenujte, prosím, čo je pre život človeka najpotrebnejšie, svet zvierat, svet rastlín.

Áno! Samozrejme je to voda!

3.6 Zažite „znečistenie vody“.

Na stole sú 2 nádoby s čistá voda, odpadky, atrament, rastlinný olej.

V. - Navrhujem uskutočniť experiment o znečistení vôd.

Vyzvite deti, aby samostatne spustili navrhované predmety do jedného z kontajnerov. Vylejte olej a atrament. Upozornite deti na to, čo sa stalo s čistou vodou. Zistite, či to bude vhodné pre život.

Ponorte pierko do nádoby s čistou vodou, druhú do nádoby so špinavou vodou. Upozornite deti na skutočnosť, že vták, do ktorého spadne špinavá vodačoskoro zomierajú aj morskí obyvatelia.

3.7 Oboznámenie sa s povahou budúcnosti.

V. - A teraz navrhujem cestovať do budúcnosti, sadnúť si na stroj času. (Zobraziť snímky)

3.8 Hra „Vytvorte si svoj vlastný svet“

Úloha: rozvíjať fantáziu, pestovať schopnosť tímového jednania, pestovať lásku k prírode.

Otázka: Chlapci, mali ste v budúcnosti radi prírodu? Ja tiež nie. Môžeme to s vami napraviť, ak sa o ňu budete starať a budete ju milovať.

Navrhujem, aby ste sa teraz rozdelili do tímov a prišli s vlastným svetom, použili obrázky, ktoré potrebujete.

Na stoloch sú pre deti ponúkané obrázky kvetov, stromov, hmyzu, vtákov a zvieratiek. Na rubovej strane sú nalepené kúsky flanelu. Obrázky sú rozložené na flanelografe obrázkov budúcej prírody.

4. Zhrnutie

Úloha: odhaliť výsledky vykonanej práce.

Otázka: Chlapci, páčil sa vám výlet?

Otázka: Chlapci, povedzte nám, ako sa niektoré druhy zvierat dostali do Červenej knihy! Ako im môžu ľudia pomôcť?

V. - Navrhujem, aby ste si každý nakreslili svoje obľúbené zviera, ktoré by ste chceli zachrániť. Potom z vašich nákresov vyrobíme vlastnú "Červenú knihu".

(zobrazenie snímky)

Účel: obohatiť pochopenie vplyvu technológie na životné prostredie.

Vzdelávacie:
1. Vytvoriť si predstavu o tom, aký negatívny vplyv má technika na vzduch.

vyvíja sa:
1. Prispieť k rozvoju schopnosti analyzovať a vyvodzovať závery.

Vzdelávacie:
1. Vzbudiť túžbu chrániť prírodu, starať sa o ňu; naučiť sa pracovať v malých skupinách.

Vybavenie: mobil, magnetická tabuľa, magnetky, obrázky (továreň, auto, lietadlo, kvety, stromy, potrubia s čistiacimi prístrojmi), 2 listy A5, farebné ceruzky, voskovky, 5 obrázkov techniky, 5 obrázkov kvetov, podnos.

Prípravné práce:

Počas vychádzky sa vykonáva monitoring dopravy a stavu snehu na území MŠ a v blízkosti vozovky.

Priebeh lekcie:
Deti sa voľne pohybujú po skupine, učiteľka ich zrazu na seba upozorní.

- Chlapci, predstavte si, dostal som hlasovú správu do telefónu. Poďme si to vypočuť (Ahojte chlapci! Volám sa Alice. Cestujem na rôzne planéty. A teraz som na planéte Robotov. Volá sa tak, pretože na nej žijú iba roboty. A to všetko preto, že na tejto planéte zmizol čistý vzduch. Pomoc Potrebujem zistiť, prečo sa to stalo a čo možno urobiť, aby bol vzduch opäť čistý. Čakám na odpoveď)

- Od koho prišla správa? (Od dievčaťa Alice).Čo nám prezradilo dievča Alice? (Na Planéte robotov je preč čistý vzduch)

- Chlapci, prečo potrebujeme vzduch? (Aby mohli dýchať).Čo so špinavým vzduchom? (Je v ňom veľa prachu a nečistôt).Čo myslíte, je dobré dýchať špinavý vzduch? (nie)

- Zamyslime sa nad tým, prečo by z tejto planéty mohol zmiznúť čistý vzduch? Čo znečisťuje ovzdušie? (Autá, továrne, lietadlá) (Na magnetickej tabuli pri každej správnej odpovedi dieťa zobrazí vhodný obrázok zodpovedajúci jeho odpovedi)

- Samozrejme, autá a fabriky človeku veľmi uľahčujú život. Spôsobujú však veľké škody prírode a vzduchu, ktorý všetci dýchame. Autá vypúšťajú výfukové plyny, továrne z ich veľké rúry emitujú veľmi špinavý a škodlivý dym, v ktorom je veľa prachu a sadzí. Lietadlá vypúšťajú zo svojich turbín veľa sadzí a oxid uhličitýže človek nemôže dýchať. To všetko veľmi znečisťuje vzduch, objavujú sa v ňom rôzne škodlivé plyny.

Tiež zaujímavá environmentálna aktivita pre deti:

- Chlapci, akí ste skvelí chlapi, prišli ste na to, prečo je vzduch na inej planéte špinavý. Môže sa to stať v našom meste? (Áno). Samozrejme, lebo máme aj továrne, kotolne, veľké množstvo áut. A náš vzduch sa môže znečistiť. Pamätáte si, ako sme sa na prechádzke pozerali na sneh ležiaci pri ceste? Čo je on? (špinavé, čierne). Samozrejme, pretože sadze a výfukové plyny z áut, ktoré sa vznášajú v našom vzduchu, sa usadzujú na našom bielom snehu. A my to dýchame.

- Chlapci, teraz sa zamyslime nad tým, čo treba urobiť, aby bol vzduch čistý? (Vysádzajte kvety, stromy, nerúbajte lesy, na potrubia tovární a kotolní umiestnite špeciálne čistiace zariadenia) (Pri každej správnej odpovedi dieťaťa je na magnetickej tabuli zobrazený príslušný obrázok). Kvety absorbujú škodlivé plyny a uvoľňujú plyn, ktorý dýchame. Ako sa to volá? (kyslík). Stromy sú zásobárňou škodlivých plynov. Zhromažďujú ich a uchovávajú stovky rokov. Preto je potrebné zachovať a zvýšiť počet lesov. Čistiace zariadenia, ktoré sú umiestnené na potrubiach tovární, pomáhajú zabrániť vniknutiu prachu a sadzí do ovzdušia.

Chlapci, nemyslíte, že je čas, aby sme si dali pauzu?

Fizkultminutka "Je čas, aby sme si oddýchli"
Je čas, aby sme si oddýchli, natiahli sa a vydýchli. (hlboký nádych a výdych)
Pokrútili hlavami A všetka únava je dole!
Jeden-dva-tri-štyri-päť krku sa musí miesiť.
(rotácia hlavy)

Vstali rovno. Sklonil. Jeden - dopredu a dva - dozadu.
Pretiahol. Narovnaný. Všetko opakujeme.
(Nakláňa sa dopredu a dozadu)

A potom si sadneme. Toto je dôležité, vieme.
Natiahneme kolená, precvičíme nohy.
(drepy)

Ľahko sa nakláňa
Vyberáme podlahu rukami. (predklony)
Vytiahnuté ramená, chrbát
A teraz koniec tréningu. (deti si sadnú)

- Chlapci, ale Alice nás požiadala, aby sme jej poslali odpoveď, prečo zmizol čistý vzduch a ako vzduch znova vyčistiť. Ako odpovieme Alici? (volať, kresliť)

"Nebudeme môcť zavolať Alici, pretože poslala správu z nedefinovaného čísla, ale môžeme nakresliť odpoveď a poslať ju poštou Alici do vesmíru." Čo môžeme nakresliť na obrázku, kde znázorníme, prečo čistý vzduch zmizol? (Továrne, stroje, odlesňovanie).

- A čo môžeme nakresliť na obrázku, na ktorom znázorníme, ako opäť vyčistiť vzduch? (Kvety, lesy)

Koľko kresieb by sme mali nakresliť? ( Dva). Musíme sa teda rozdeliť na dve skupiny. Ako to môžeme urobiť? (Počítajte, zdieľajte kto chce s kým) A chcem vám navrhnúť, aby ste sa pokúsili zdieľať pomocou obrázkov. Všetci prídu ku mne a urobia si jednu fotku. (Deti fotia). Teraz skúste nájsť svoju skupinu. (Sú rozdelené do skupín). Prečo ste sa pripojili k skupine? (Pretože všetky obrázky zobrazujú techniku). Prečo ste sa pripojili k skupine? (Pretože obrázky zobrazujú kvety)

- A teraz choďte k stolom, ako ste sa zjednotili, poďme kresliť naše odpovede. Skupina „Technika“ nakreslí odpoveď, prečo je vzduch znečistený, a skupina „Kvety“ nakreslí odpoveď, čo možno urobiť, aby bol vzduch čistý (Deti idú k stolom, losujú odpovede)

Výborne, chlapci, urobili ste skvelú prácu! Naše kresby určite pošlem Alici, ale najskôr ich nechajte trochu visieť v našej skupine. Povedzme otcom a mamám, ako udržiavať čistý vzduch. Teraz poupratujeme stoly, aby aj naša skupina zostala čistá.

Názov: Zhrnutie ekologickej lekcie v skupine seniorov „Prečo zmizol čistý vzduch?
Nominácia: Materská škola, Poznámky k lekcii, GCD, ekológia, Skupina seniorov

Pozícia: vychovávateľka
Miesto výkonu práce: MBDOU "Materská škola č. 29 "Zlatý kľúč"
Miesto: mesto Lesosibirsk, územie Krasnojarsk